reklama
13 lipiec 2025

Polskiego astronautę wspiera doświadczenie z CERN

zdjęcie: Polskiego astronautę wspiera doświadczenie z CERN / fot. PAP
fot. PAP
Sławosz Uznański-Wiśniewski doskonale radzi sobie z zadaniami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W obowiązkach, podobnie jak w zwycięstwie w konkursie na astronautę, pomogło mu unikalne doświadczenie, jakie zdobył m.in. w CERN - ocenił w rozmowie z PAP prof. Grzegorz Wrochna, b. prezes POLSA.
REKLAMA

Prof. Wrochna ze Związku Polskich Przedsiębiorców Przemysłu Kosmicznego podkreślił, że to nie przypadek, że nasz astronauta został wybrany z ponad 22 tys. kandydatów - najpierw do grupy rezerwowej ESA, a później na stanowisko astronauty projektowego.

- Nie jest też przypadkiem, że wcześniej pracował w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN, gdzie był operatorem Wielkiego Zderzacza Hadronów, czyli chyba najbardziej skomplikowanego urządzenia wybudowanego przez człowieka. Międzynarodowa stacja kosmiczna to również jedno z najbardziej skomplikowanych urządzeń zbudowanych przez ludzkość. Sądzę, że umiejętność obsługiwania tak złożonej aparatury była jednym z ważnych czynników wyboru kandydatów na astronautów – uważa rozmówca PAP.

Jego zdaniem wspólnym mianownikiem tego, co się dzieje w laboratoriach fizyki jądrowej czy subjądrowej oraz w kosmosie jest promieniowanie. W urządzeniach takich jak Wielki Zderzacz Hadronów mamy do czynienia z bardzo silnym promieniowaniem. Podobnie jest w kosmosie - jednym z głównych zagrożeń dla astronautów, a także dla elektroniki działającej na stacji, czy na satelitach jest promieniowanie kosmiczne. - Sławosz Uznański-Wiśniewski, oprócz tego, że miał z tym zagadnieniem kontakt w CERN, to ma doktorat właśnie z tej dziedziny. Zajmował się projektowaniem, budowaniem i testowaniem aparatury odpornej na promieniowanie. Pracował nad tym na Ziemi, a teraz robi to w kosmosie – podkreślił były prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA.

Dodał, że podobieństwo dotyczy też rodzaju wykorzystywanej aparatury. - Można to łatwo zobaczyć na zdjęciach, gdzie sam wygląd Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i niektórych laboratoriów CERN jest bardzo podobny. Widać na przykład ściany pełne aparatury z mnóstwem kabli. Sprawia to wrażenie ogromnego chaosu, ale tak naprawdę jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich urządzeń. Wiele przyrządów działających w CERN i na ISS jest pod różnymi względami podobnych. Są to urządzenia elektroniczne, które muszą rejestrować i przetwarzać sygnały pochodzące z rozmaitych czujników, detektorów. Często muszą to robić w bardzo precyzyjnym reżimie czasowym – opisał prof. Wrochna.

Zwrócił także uwagę na związki między kosmosem, naszą wiedzą o wszechświecie a badaną w CERN fizyką cząstek elementarnych. To właśnie fizyka jądrowa i subjądrowa opisują, co się wydarzyło we wszechświecie w ułamki sekund po Wielkim Wybuchu, jak powstawały pierwiastki, co dzieje się w gwiazdach.

- Fizyka mówi nam na przykład dlaczego wybuchają supernowe, jak przebiegają te wybuchy. Ta wiedza została zgromadzona m.in. dzięki eksperymentom w laboratoriach właśnie takich jak CERN – podkreślił.

Według rozmówcy PAP Sławoszowi Uznańskiemu-Wiśniewskiemu pomogło także doświadczenie w wyjątkowo wielokulturowym zespole.

- Zarówno Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, jak i CERN są unikalnymi miejscami, w których zgodnie współpracują ze sobą przedstawiciele różnych nacji i kultur, czasem nawet pochodzący z krajów będących ze sobą w poważnych konfliktach. To dla mnie było ogromne doświadczenie, kiedy sam przez 7 lat pracowałem w CERN i w swoim zespole miałem fizyków z wielu krajów, w tym z Polski, ze Stanów Zjednoczonych, z Rosji, z Korei Południowej, z Włoch, Austrii czy Niemiec. To mnie nauczyło międzynarodowej współpracy i myślę, że to bardzo pomogło również naszemu astronaucie – przypomniał naukowiec.

Dodał, że niezwykle ważne jest także podobieństwo organizacyjne między CERN i Europejską Agencją Kosmiczną. To organizacje, których działanie oparte jest na umowie międzynarodowej, a finansowanie pochodzi z wkładów państw członkowskich. - Doświadczenie w CERN pomaga więc w zrozumieniu, jak działa Europejska Agencja Kosmiczna i myślę, że polskiemu astronaucie też ułatwia odnalezienie się w środowisku ESA - podsumował prof. Wrochna.

Marek Matacz (PAP)

mat/ agt/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Radom
24.8°C
wschód słońca: 04:33
zachód słońca: 20:49
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Radomiu

kiedy
2025-08-22 19:30
miejsce
Radomska Orkiestra Kameralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-09-08 20:00
miejsce
Radomska Orkiestra Kameralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-09-09 19:00
miejsce
Resursa Obywatelska, Radom,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-09-14 15:30
miejsce
Radomska Orkiestra Kameralna,...
wstęp biletowany