Leśnicy sprzedali najcenniejsze drewno
Zakupem drewna o szczególnych cechach użytkowych zainteresowani byli głównie producenci okleiny, forniru, schodów, stolarki, mebli oraz gontów. "W tym roku oferty złożyło siedem podmiotów, z czego sześć dokonało zakupu" – poinformowała we wtorek rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Radomiu Edyta Nowicka.
Podobnie jak w poprzednich latach największym powodzeniem cieszył się surowiec dębowy. W tym roku zainteresowane były nim firmy z Polski, a także z Włoch i Rumunii.
Rekordowy los (sztuka) dębu pochodził z lasów Nadleśnictwa Marcule; za metr sześcienny zapłacono najwyższą cenę tj. 7 088 zł. Łącznie sprzedano 150 m sześc. tego surowca. Średnia cena za metr sześcienny wyniosła 3 997 zł.
Nie zabrakło też chętnych na olchę z Nadleśnictwa Włoszczowa. "Zdecydowały o tym wyjątkowa barwa i rysunek drewna, bardzo poszukiwane przez producentów wyrobów z drewna" – powiedziała rzeczniczka. Nabywców znalazł także modrzew; najwyższą cenę uzyskał los pochodzący z Nadleśnictwa Pińczów.
Leśnicy z RDLP w Radomiu zorganizowali submisję drewna po raz dziesiąty. W tym roku objęła ona 193 metry sześcienne wyselekcjonowanego surowca.
Submisja drewna oznacza pisemną, ofertową licytację poszczególnych sztuk drewna. Ta forma sprzedaży drewna organizowana jest jesienią, ale leśnicy przygotowują się do niej dużo wcześniej. W roku poprzedzającym, spośród drzew przeznaczonych planowo do wycięcia, wybierane są egzemplarze o szczególnie wysokiej jakości i posiadające cechy okleiny. Wybrane sztuki są transportowane na składnicę i dokładnie mierzone. Każda sztuka otrzymuje swój numer losu, na który oferenci składają swoje propozycje cenowe. (PAP)
ilp/ mmu/