reklama
4 grudzień 2024

Jedna z największych w Europie palownic pracuje na budowie S19

zdjęcie: Jedna z największych w Europie palownic pracuje na budowie S19 / v40858847
v40858847
Jedna z największych w Europie wiertnic do palowania rozpoczęła pracę w Równem (Podkarpackie), gdzie na drodze S19, będącej częścią Via Carpatii, powstanie estakada. Zadaniem maszyny jest wzmocnienie podłoża pod podpory estakady za pomocą betonowych pali o długości 20 metrów.
REKLAMA

Ponad 10-kilometrowy odcinek dogi ekspresowej S19, między węzłami Miejsce Piastowe - Dukla będzie częścią szlaku Via Carpatia.

Jak przypomniała rzeczniczka GDDKiA w Rzeszowie Joanna Rarus, estakada w Równem powstanie w sąsiedztwie terenu górniczego Bóbrka–Równe, gdzie niegdyś prowadzona była intensywna eksploatacja górnicza ropy naftowej metodą otworową oraz za pomocą tzw. kopanek. „Przebiega w miejscu, gdzie droga ekspresowa krzyżuje się z drogą powiatową, przejściem dla dużych zwierząt, ciekiem wodnym oraz jezdnią dodatkową. Estakada będzie miała długość 96,9 m, a w najwyższym miejscu pobiegnie na wysokości 18,5 m nad ciekiem wodnym” – wyjaśniła Rarus.

Będzie to najmniejsza z trzech estakad na tym odcinku drogi ekspresowej S19. „Konstrukcja obiektu to czteroprzęsłowa, ramownicowa estakada oparta na belkach prefabrykowanych typu T. Opiera się na trzech podporach dla każdej z jezdni, co zapewnia jej dużą stabilność i wytrzymałość” – zaznaczyła rzeczniczka GDDKiA w Rzeszowie.

Dodała, że skomplikowane warunki geologiczne na terenach, po których przebiegać będzie ten odcinek Via Carpatii, między węzłami Miejsce Piastowe i Dukla, wymagają użycia odpowiednich maszyn budowlanych i technologii. Teren ten charakteryzuje się różnorodnym i skomplikowanym ukształtowaniem, przechodząc przez wzniesienia i doliny. „Specyficzne ukształtowanie terenu skutkuje występowaniem osuwisk i obszarów predysponowanych osuwiskowo. Zadaniem wiertnicy jest wzmocnienie podłoża pod podpory estakady za pomocą pali betonowych o długości 20 metrów” - zaznaczyła.

Wiertnica wykorzystywana na S19 przeznaczona jest do pracy w wymagających warunkach, np. przy budowie mostów, wykonywaniu głębokich fundamentów wieżowców czy największych obiektów przemysłowych.

Rarus podała, że waga robocza maszyny (LB-44 510) wynosi od 170 do 185 ton, zaś głębokość wiercenia pali na estakadzie w Równem wynosi 20 metrów. Przewidziane są wiercenia pali pod podporami oraz wiercenie palisad, które mają zabezpieczyć teren znajdujący się w strefie obiektu.

Dodała, że do wykonania pali niezbędne jest użycie dodatkowych urządzeń, m.in. pompa do betonu, dźwig do podawania zbrojenia do otworu z betonem; koparka pomocnicza odbierająca urobek wydobywany z otworu oraz wibromłot używany do pogrążania zbrojenia wewnątrz pala.

W zakres prac na budowie S19 Miejsce Piastowe - Dukla wchodzi budowa nowego odcinka drogi ekspresowej o długości 10,1 km, o przekroju dwujezdniowym, po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Powstanie także węzeł drogowy zlokalizowany w rejonie miejscowości Dukla, łączący drogę ekspresową S19 z obecną drogą krajową nr 19 oraz drogą powiatową relacji Zręcin–Wietrzno–Zboiska.

Rarus zaznaczyła, że rozwiązania projektowe węzła (typu karo) umożliwiają późniejsze włączenie do niego nie tylko drogi krajowej i drogi powiatowej, ale także drogi wojewódzkiej nr 993 relacji Gorlice–Nowy Żmigród–Dukla, o co wnioskowały tamtejsze władze samorządowe.

Na tym odcinku S19, w ciągu głównym drogi ekspresowej, powstanie łącznie 20 obiektów inżynierskich. Będą to trzy estakady, pięć wiaduktów, dziewięć mostów, jedno przejście dolne dla średnich zwierząt i dwa przepusty, przejście górne dla dużych zwierząt nad drogą ekspresową, a także pięć konstrukcji oporowych. „Droga zostanie wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrony środowiska. Przebudowane lub rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki wodne i urządzenia melioracyjne. Wybudowane zostaną również dwa Miejsca Obsługi Podróżnych na wysokości miejscowości Równe” - wyliczyła rzeczniczka.

Wykonawcą prac jest firma Strabag. Wartość umowy to prawie 479 mln zł.

Szlak Via Carpatia to kluczowy korytarz transportowy łączący Europę Północną i Południową. Na terenie Polski trasa będzie miała około 700 km długości. W skład szlaku Via Carpatia wchodzą odcinki dróg ekspresowych S61, S16 i S19 przebiegające przez teren pięciu województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego.

W woj. podkarpackim S19 będzie miała docelowo długość ok. 169 km. Aktualnie kierowcy korzystają już z 81,8 km tej trasy. (PAP)

api/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Radom
-0.2°C
wschód słońca: 07:38
zachód słońca: 15:38
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Radomiu

kiedy
2025-01-05 12:30
miejsce
Radomska Orkiestra Kameralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-05 15:00
miejsce
Radomska Orkiestra Kameralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-07 19:00
miejsce
Radomska Orkiestra Kameralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-08 19:00
miejsce
Radomska Orkiestra Kameralna,...
wstęp biletowany