Polregio i Uniwersytet Radomski podpisały umowę dot. studiów w zakresie transportu kolejowego
Studia rozpoczną się w semestrze zimowym roku akademickiego 2024/2025 i będą trwać dwa semestry. W ich organizację zaangażowała się spółka Polregio - największy polski przewoźnik pasażerski. "Nasza kadra to osoby wyspecjalizowane w wielu dziedzinach. Zatrudniamy 7 tys. pracowników i staramy się ich regularnie dokształcać" – powiedział podczas uroczystości podpisania umowy prezes Polregio Adam Pawlik.
Rektor Uniwersytetu Radomskiego prof. Sławomir Bukowski zauważył, że działająca od 75 lat radomska uczelnia ma bogatą tradycję w kształceniu specjalistów z branży kolejowej. "Przywiązujemy dużą wagę do kształcenia inżynierów w zakresie transportu kolejowego, w tym w takich specjalnościach jak m.in. automatyzacja i sterowanie w transporcie kolejowym" - powiedział rektor.
Dziekan Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki Uniwersytetu Radomskiego dr hab. Tomasz Perzyński wyraził nadzieję, że uruchomienie od semestru zimowego nowych studiów podyplomowych będzie początkiem dobrej współpracy radomskiej uczelni z Polregio. "Biorąc pod uwagę oczekiwania Polregio, razem z naszym partnerem - Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Komunikacji, skroiliśmy studia na potrzeby tej spółki” – zauważył dziekan.
Studia podyplomowe "Bezpieczeństwo eksploatacji i utrzymanie taboru kolejowego" ruszą od semestru zimowego roku akademickiego 2024/2025 i będą trwać dwa semestry. Ich celem jest przygotowanie słuchaczy do rozwiązywania zaawansowanych problemów w zakresie eksploatacji, planowania procesów naprawczych, diagnostyki taboru, obsługi systemów i urządzeń związanych z diagnostyką taboru, nadzorowania i zarządzania odpowiednimi procesami związanymi z eksploatacją, bezpieczeństwem oraz utrzymaniem taboru kolejowego. Ważnym aspektem kształcenia jest też specjalistyczna wiedza z organizacji transportu kolejowego, bezpieczeństwa oraz zarządzania ryzykiem w transporcie kolejowym. (PAP)
ilp/ mmu/