reklama
kategoria: Kraj
23 grudzień 2024

Przeciwdziałanie nielegalnej migracji wśród priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE

zdjęcie: Przeciwdziałanie nielegalnej migracji wśród priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE / fot. PAP
fot. PAP
Kwestia przeciwdziałania nielegalnej migracji będzie jednym z trzech priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego - poinformował w poniedziałek szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Podkreślił, że to temat numer jeden wśród unijnych ministrów spraw wewnętrznych.
REKLAMA

Podczas konferencji minister Siemoniak przedstawił priorytety w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego podczas zbliżającej się prezydencji Polski w Radzie UE. Znalazło się wśród nich: przeciwdziałanie nielegalnej migracji; monitorowanie i neutralizowanie zagrożeń dla bezpieczeństwa; zwiększenie zdolności UE i państw członkowskich w zakresie ochrony ludności, ratownictwa i pomocy humanitarnej. Polska prezydencja w Radzie UE rozpocznie się 1 stycznia 2025 r. i potrwa 6 miesięcy.

"Pierwszym tematem, tematem, który też naszą opinię publiczną bardzo angażuje i jest tematem numer jeden wśród ministrów spraw wewnętrznych w Unii, jest oczywiście kwestia przeciwdziałania nielegalnej migracji" - zaznaczył. Według ministra potrzeba tu zupełnie nowej polityki oraz nowych rozwiązań.

Szef MSWiA przypomniał, że niedawno Rada Ministrów przyjęła strategię migracyjną, a w zeszłym tygodniu na posiedzeniu rządu przyjęty został pakiet ustaw związanych z kwestiami migracji, udzielania cudzoziemcom ochrony międzynarodowej i zatrudnienia cudzoziemców w Polsce. Dodał, że UE wsparła Polskę ponad 50 mln EUR na ochronę granicy zewnętrznej.

Drugi priorytetowy obszar to - jak mówił szef MSWiA - monitorowanie i neutralizowanie zagrożeń bezpieczeństwa przez zwalczanie przestępczości zorganizowanej. W szczególności dotyczy to kwestii handlu ludźmi, handlu narkotykami i wytwarzania nowych rodzajów narkotyków. "Jesteśmy w stanie w trakcie naszej prezydencji dokonać znaczącego postępu, wzmocnić współpracę, wzmocnić wymianę informacji" - wskazał Siemoniak.

Dodał, że trzecim priorytetem są kwestie ochrony ludności, ratownictwa i pomocy humanitarnej. Siemoniak nawiązał tu do podpisanej niedawno przez prezydenta ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Minister zapowiedział również, że na koniec stycznia przewiduje nieformalne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości w Warszawie. "Te priorytety czy generalny fundament naszej prezydencji: zwrócenie uwagi na sprawy bezpieczeństwa jest akceptowane jako coś absolutnie oczywistego" - zaznaczył.

"Czekają nas od 1 stycznia bardzo intensywne tygodnie, bo to nie tylko spotkanie ministrów, ale także spotkanie ministrów z komisarzami, spotkania w formatach parlamentarnych, policyjnych, formatach służb ratowniczych. To bardzo duży wysiłek dla nas wszystkich, ale też wielka szansa, żeby to, co uważamy za ważne w te pół roku przeforsować" - powiedział szef MSWiA.

Wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk, odnosząc się do prezydencji Polski w Radzie EU, podkreślił, że Polsce udało się przekonać państwa członkowskie, aby zająć się tematami dzisiaj najważniejszymi. Wśród nich wymienił m.in. kwestie migracji i granic.

"Zwracaliśmy uwagę na konieczność dostosowania europejskiej polityki migracyjnej do nowych wyzwań. Wyzwania te nie są związane tylko z kwestią naszej granicy polsko-białoruskiej, ale w ogóle skuteczności polityki migracyjnej" – powiedział Duszczyk.

Zaznaczył, że jedną z bolączek UE są osoby w UE niepożądane, które nie mają odpowiedniego statusu pobytowego i bardzo trudno zawrócić je do państw pochodzenia. "Dlatego na styczniowej Radzie będziemy dyskutować na ten temat" – powiedział wiceszef MSWiA.

Duszczyk zaznaczył, że Komisja Europejska jeszcze pół roku temu mówiła o tym, że w czasie polskiej prezydencji nie będzie w stanie pokazać konkretnego dokumentu w tej sprawie, ale według ostatnich informacji dokument taki zostanie pokazany najprawdopodobniej na początku marca. "Pozwoli to nam przedyskutować kwestie powrotów, kwestie efektywności polityki powrotowej, również deportacyjnej w Unii Europejskiej jeszcze na marcowej radzie, po to żeby mieć bardzo jasne konkluzje w czerwcu. To jest nasz priorytet" - mówił wiceminister.

Zwrócił również uwagę na potrzebę rezygnacji z kontroli na wewnętrznych granicach UE oraz położenia nacisku na to, aby te kontrole były wyłącznie czasowe. "Wiemy o tym, że nie uda się tego osiągnąć bez pewności, że mamy strzeżone granice zewnętrzne" - powiedział.

Dodał, że wśród innych priorytetów resortu podczas polskiej prezydencji jest też kwestia zdefiniowania tzw. bezpiecznych państw trzecich i temat uchodźców wojennych z Ukrainy. "Będziemy chcieli jeszcze w marcu rozpocząć dyskusję na temat obecności uchodźców wojennych z Ukrainy. (...) Wiemy o tym, że obecna dyrektywa kończy się w marcu 2026 roku; pewne rozwiązania po niej muszą nastąpić" - wskazał. Zgodnie z decyzją Rady Europejskiej tymczasowa ochrona dla uchodźców wojennych z Ukrainy została przedłużona do 4 marca 2026 r. (PAP)

mchom/ ak/ akuz/ aba/ ktl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Radom
-6.2°C
wschód słońca: 07:37
zachód słońca: 15:43
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Radomiu

kiedy
2025-01-05 12:30
miejsce
Radomska Orkiestra Kameralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-05 15:00
miejsce
Radomska Orkiestra Kameralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-07 19:00
miejsce
Radomska Orkiestra Kameralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-08 19:00
miejsce
Radomska Orkiestra Kameralna,...
wstęp biletowany