Radom będzie promował instytucję ławnika; miasto podpisało porozumienie z resortem sprawiedliwości
Radom jest drugim po Gdańsku miastem, które przystępuje do porozumienia z ministerstwem sprawiedliwości. "Miasto Radom będzie próbowało promować instytucję ławników, zachęcać obywateli do udziału w wymiarze sprawiedliwości, ale także zachęcać pracodawców, przedsiębiorców do tego, żeby ich pracownicy mogli aktywniej włączać się w funkcjonowanie lokalnych sądów" – powiedział wiceminister Myrcha.
Wiceszef resortu sprawiedliwości przypominał, że polska konstytucja nakazuje państwu zapewnienie udziału obywatelom w wymiarze sprawiedliwości. "W Polsce dzieje się to za pośrednictwem instytucji ławnika. Ławnicy łącznie z sędziami tworzą składy sędziowskie do rozstrzygania konkretnych spraw" – powiedział Myrcha.
Pełnomocnik ministra sprawiedliwości do spraw otwartego wymiaru sprawiedliwości Jarosław Gwizdak podkreślił, że obecność ławnika w wymiarze sprawiedliwości jest bardzo ważna.
"To jest coś, o czym zapomnieliśmy przez te ostatnie lata, a też między innymi Trybunał Konstytucyjny tak powiedział, że ławnik to jest i ambasador wymiaru sprawiedliwości, i to jest taki łącznik pomiędzy sądami a obywatelami" – zaznaczył Gwizdak.
Uczestniczący w konferencji prasowej poseł KO Konrad Frysztak zauważył, że w ostatnich latach w Polsce sukcesywnie ubywało ławników. "Niestety 8 lat niszczenia praworządności to nie tylko niszczenie Trybunału Konstytucyjnego, nie tylko niszczenie prokuratury, ale również marginalizacja instytucji ławnika" – stwierdził Frysztak. Dodał, że obecnie tylko w radomskim systemie sądowniczym brakuje kilkudziesięciu ławników. "To niestety powoduje, że składy orzekające muszą zmieniać terminy rozpraw. Brak ławników w linii prostej przekłada się na to, że polskie sądownictwo niestety działa wolniej" – powiedział parlamentarzysta.
Prezydent Radomia Radosław Witkowski zapewnił, że w ramach podpisanego we wtorek porozumienia miasto aktywnie włączy się w działania na rzecz promowania wśród lokalnej społeczności funkcji i roli ławnika sądowego.
"Mamy bowiem pełną świadomość konsekwencji, jakie rodzi ich brak, i jak to wpływa na pracę sądów. Chcemy zrobić wszystko, aby wymiar sprawiedliwości funkcjonował w sposób właściwy" – oświadczył Witkowski.
Ławnikiem może zostać osoba, która ukończyła 30 lat i nie przekroczyła 70. roku życia, ma minimum średnie wykształcenie, jest niekarana i cieszy się dobrą opinią w społeczeństwie. (PAP)
ilp/ agz/