reklama
kategoria: Technologie
24 kwiecień 2024

Nowoczesny mammograf ze sztuczną inteligencją w Radomskim Centrum Onkologii

zdjęcie: Nowoczesny mammograf ze sztuczną inteligencją w Radomskim Centrum Onkologii / pixabay/2815638
Radomskie Centrum Onkologii – jako pierwszy ośrodek w Polsce – został wyposażony w nowoczesny mammograf, w którym wykorzystana została sztuczna inteligencja. Innowacyjne rozwiązanie ma m.in. wspierać radiologów w ocenie zdjęć. W środę odbyło się uroczyste otwarcie nowej pracowni mammograficznej.
REKLAMA

W ocenie dyrektora ds. medycznych Radomskiego Centrum Onkologii (RCO) dr. Macieja Chwalińskiego, wprowadzenie do użycia nowoczesnego aparatu mammograficznego stanowi ogromny postęp diagnostyczny. "Pomoże to lekarzom w wykrywaniu, ale także w wykluczaniu nowotworów piersi. Zapewni nową jakość w opiece nad pacjentami i w diagnostyce przesiewowej raka piersi" – podkreślił dr Chwaliński na uroczystości otwarcia nowej pracowni mammograficznej.

Zdaniem kierownika Breast Cancer Unit RCO prof. Tadeusza Pieńkowskiego, nowoczesne rozwiązania skracają czas od podejrzenia nowotworu do jego wykluczenia bądź potwierdzenia. "Wszystkie te udoskonalenia technologiczne i techniczne oraz lepsza współpraca radiologów, chirurgów i onkologów umożliwia skrócenie czasu oczekiwania na diagnozę i towarzyszącego pacjentowi lęku" – zauważył prof. Pieńkowski. Dodał, że Radomskie Centrum Onkologii jest pierwszą placówką w Polsce, która dysponuje tej klasy nowoczesnym mammografem, wykorzystującym sztuczną inteligencję (AI) i nowoczesne metody badań mammograficznych.

Nowy aparat mammograficzny, który od maja będzie dostępny w RCO, wykorzystuje potencjał AI, która wspomaga lekarza radiologa opisującego zdjęcia. "Sztuczna inteligencja usprawni diagnostykę i proces opisywania zdjęć. Jej zastosowanie umożliwi też ocenę ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy piersi" – zauważył dr Chwaliński.

Jak podkreślił kierownik Zespołu Techników Medycznych Elektroradiologii RCO Łukasz Pruszyński, AI nie zastępuje lekarza. "To narzędzie, które ma wspomagać radiologa w ocenie zdjęć; ma ocenić obraz i zaznaczyć, w którym miejscu jest podejrzana zmiana. Reszta należy do lekarza" - powiedział Pruszyński.

Zanim aparat trafił do pracowni mammograficznej w RCO, był testowany w wersji mobilnej. W mammobusie wyposażonym w to nowoczesne urządzenie w ciągu czterech dni wykonano prawie 500 badań, w trakcie których u blisko 30 kobiet rozpoznano nowotwory złośliwe piersi.

Urządzenie wyposażone jest także w inne nowoczesne techniki obrazowania piesi. Oprócz klasycznych możliwości mammografu, aparat pozwala na wykonanie mammografii spektralnej z podaniem kontrastu. "Dzięki temu lekarz radiolog może obejrzeć unaczynienie zmiany chorobowej (np. nowotworowej)" – wyjaśnił Pruszyński. Dodał, że czułość takiego badania mammograficznego wykonanego tą metodą jest porównywalna do rezonansu magnetycznego.

Aparat ma też opcję obrazowanie 3D (tomosyntezy). To badanie w technice trójwymiarowej mammografii 3D umożliwiające jeszcze lepszą wykrywalność nowotworów piersi i lokalizację przestrzenną zmian nowotworowych. "Urządzenie może być wykorzystane do wykonania serii zdjęć pod różnym kątem, tak, by uzyskać przestrzenny obraz piersi i np. zobaczyć, jaki kształt ma zmiana i co się pod nią znajduje" - wyjaśnił Pruszyński. Kolejną funkcją mammografu jest wykonanie biopsji stereotaktycznej i precyzyjne określenie lokalizacji guza. Połączenie opcji biopsji z mammografią spektralną daje możliwość precyzyjnego trafienia w zmianę, z której pobierana jest próbka do badania histopatologicznego.

Ważnym dla pacjentek udogodnieniem jest przycisk automatycznej korekcji ucisku, dzięki czemu kobieta sama może regulować siłę nacisku aparatu na pierś w trakcie wykonywania badania mammograficznego. Jak podkreślił prof. Pieńkowski, to właśnie ból z tym związany lub strach przed nim powoduje, że wiele kobiet unika wykonywania mammografii. "Przycisk automatycznej korekcji ucisku, wydaje się więc dobrym rozwiązaniem, bo jak dowiodły badania, pacjentki są bardziej skore same sobie ucisnąć pierś, niż gdy wykonuje to osoba przeprowadzająca badanie" – podkreślił technik z pracowni mammograficznej.

Mammografia jest badaniem wykorzystywanym w ramach profilaktyki raka piersi. Powinna być wykonywana regularnie, co 2 lata lub zgodnie z zaleceniami lekarza.(PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Radom
0.6°C
wschód słońca: 07:01
zachód słońca: 15:40
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Radomiu

kiedy
2024-11-21 19:00
miejsce
Resursa Obywatelska, Radom,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Resursa Obywatelska, Radom,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-24 18:00
miejsce
Radomska Orkiestra Kameralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-25 19:00
miejsce
Radomska Orkiestra Kameralna,...
wstęp biletowany