Lotnisko Warszawa-Radom ma potencjał; spółka będzie promować port za granicą
"W Radomiu wciąż widzimy potencjał na rozwój i chcemy, aby lotnisko odgrywało coraz ważniejszą rolę w regionalnym ekosystemie transportowym. Rozmawiamy z przedstawicielami Radomia i przewoźnikami, by ogłosić kolejne, atrakcyjne dla pasażerów kierunki" – podkreślił Danił, cytowany w komunikacie.
Przedstawiciel PPL zauważył, że mimo ograniczonej siatki połączeń lotnisko Warszawa-Radom obsługuje w sezonie letnim około 20 tys. pasażerów miesięcznie. "Port ma potencjał, by w przyszłości stać się alternatywą dla coraz bardziej obciążonego Lotniska Chopina, szczególnie w kontekście przewidywanych braków slotów po 2026 roku" – wskazał Danił.
Rzeczniczka PPL Anna Dermont powiedziała PAP, że spółka planuje aktywne działania na rzecz rozwoju i promocji Lotniska Warszawa-Radom. "Oprócz rozmów z przewoźnikami lotniczymi w celu pozyskania nowych połączeń, chcemy rozpocząć szeroko zakrojoną akcję informacyjną i promocyjną" - powiedziała Dermont. Według niej kluczowym elementem będzie udział w najważniejszych międzynarodowych targach branżowych, gdzie Polskie Porty Lotnicze będą prezentować potencjał lotnisk regionalnych, ze szczególnym uwzględnieniem Lotniska Warszawa-Radom jako istotnego węzła komunikacyjnego dla regionu.
W grudniu ub. roku PPL podpisał list intencyjny o współpracy z Polską Organizacją Turystyczną (POT). "Naszym wspólnym celem jest promocja Polski jako atrakcyjnego miejsca dla turystów z całego świata. Po raz pierwszy PPL i POT działają razem na tak dużą skalę – chcemy wspólnie promować polskie dziedzictwo kulturowe, organizować wydarzenia i zachęcać turystów do odwiedzania naszego kraju, korzystając z naszych lotnisk - w tym z portu w Radomiu" – zaznaczyła rzeczniczka PPL. Dodała, że radomski port ma być promowany m.in. w Gironie w Hiszpanii, a także we Włoszech.
Port w Radomiu to najmłodsze lotnisko w Polsce. Port nastawiony jest na obsługę ruchu niskokosztowego i czarterowego. Rok 2024 był pierwszym pełnym rokiem jego funkcjonowania po ponownym otwarciu w kwietniu 2023 r. " ubiegłym roku port lotniczy obsłużył w tym czasie 112 610 pasażerów, czyli więcej o ponad 9 proc. w porównaniu do wyniku na koniec 2023 roku, kiedy to z usług lotniska skorzystało 103 418 podróżnych. W samym grudniu z usług portu skorzystało 2 977 pasażerów"– powiedziała rzeczniczka.
Obecnie Lotnisko Warszawa-Radom oferuje regularne połączenia do Rzymu obsługiwane przez PLL LOT oraz do Larnaki na Cyprze realizowane przez Wizz Air. Rzeczniczka PPL zapewniła, że trwają intensywne rozmowy z przewoźnikami i biurami podróży w celu rozszerzenia siatki połączeń o nowe regularne kierunki oraz połączenia wakacyjne. Więcej informacji na temat nowych połączeń z Radomia spółka ma przekazać na przełomie lutego i marca. (PAP)
ilp/ malk/