20 sierpień 2021

Dwa nowe ambulanse w pogotowiu ratunkowym w Płocku dla wsparcia walki z COVID-19

Dwa ambulanse typu C z pełnym wyposażaniem trafiły do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku. Pojazdy kupiono dzięki wsparciu unijnemu w ramach realizowanego przez samorząd Mazowsza doposażania szpitali w sprzęt, który ma pomóc w walce z COVID-19.
REKLAMA

Dwa nowe ambulanse, przeznaczone dla specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego, będą wykorzystywane przez placówki płockiego pogotowia ratunkowego w Sierpcu i w Iłowie. „Koszt jednego ambulansu to przeszło 634 tys. zł. W ich zakupie pomogły środki unijne” – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Oba ambulanse kupiono w ramach projektu samorządu województwa mazowieckiego, polegającego na doposażeniu mazowieckich szpitali. Jego całkowita wartość to 360 mln zł. Wcześniej ambulanse trafiły m.in. do Ciechanowa, Makowa Mazowieckiego i Sochaczewa.

„Chcemy, aby ratownicy medyczni, ale też personel szpitali, byli przygotowani na to, co może wydarzyć się jesienią. Niestety, trudno przewidzieć, jak będzie przebiegała pandemia. Wszystko zależy od tempa szczepień. Od nas zależy, jak często te nowe ambulanse będą musiały wyjeżdżać, również do pacjentów covidowych” – powiedział marszałek Mazowsza Adam Struzik.

Zaapelował jednocześnie o szczepienie się przeciw COVID-19. „Zadbajmy o siebie, zachęcam wszystkich do zaszczepiania się” – oświadczył Struzik, który z wykształcenia jest lekarzem.

Podczas przekazania ambulansów, dziękując za wsparcie, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku Lucyna Kęsicka zwróciła uwagę, że w latach 2019-2021 trafiło tam 12 nowoczesnych pojazdów o łącznej wartości 6,5 mln zł, a także bus, którym przewożone są osoby zakażone i z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2.

„A to jeszcze nie koniec. W tym roku nasz tabor powiększy się o ambulans bariatryczny do transportu chorych z otyłością” – zapowiedziała szefowa płockiego pogotowia ratunkowego.

Z 360 mln zł na zakup niezbędnego sprzętu i adaptację pomieszczeń w związku ze zwalczaniem COVID-19, 314,9 mln zł to środki europejskie, 29,9 mln zł wkład własny samorządu województwa, a niemal 15,2 mln zł pochodzi z budżetu państwa. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. (PAP)

mb/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Radomiu

kiedy
2021-11-21 17:00
miejsce
Radomska Orkiestra Kameralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-28 16:00
miejsce
Radomska Orkiestra Kameralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-28 19:00
miejsce
Radomska Orkiestra Kameralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-05 16:00
miejsce
Radomska Orkiestra Kameralna,...
wstęp biletowany